Pennsylvania Association 
of Student Assistance 
Professionals

 

 


 

 

 

Conference Schedule At-A-Glance

Sunday, February 26, 2017

Plenary Session Descriptions

Mini Learning Session Descriptions

Time  Event/Activity Location 
 12:00 PM - 5:00 PM  Registration and Exhibits Open  Registration Desk/Lobby
 12:00 PM - 4:00 PM  Refreshments Available  First Floor Break Area
 12:30 PM - 2:30 PM  Plenary Session One  
   1A: "Working with LGBTQ Youth" - Ted Hoover  Dean's Hall
   1B: "Youth Mental Health First Aid Training" - Stephen Paesani (Part 1 of 4 - MUST ATTEND ALL FOUR SESSIONS)  Room 105
   1C: "Screening, Brief Intervention and Referral to Treatment (SBIRT) Training" - Dr. Joseph Garbely & Dr. Michael McCormick (Part 1 of 2 - MUST ATTEND BOTH)  Room 106
2:30 PM - 3:00 PM  Nutrition Break  First Floor Break Area
 3:00 PM - 5:00 PM   Plenary Session Two  
   2A: "The Designer Drug Craze" - Amanda Garrett  Dean's Hall
   2B: "Youth Mental Health First Aid Training" - Stephen Paesani (Part 2 of 4 - MUST ATTEND ALL FOUR SESSIONS)  Room 105
   2C: "Screening, Brief Intervention and Referral to Treatment (SBIRT) Training" - Dr. Joseph Garbely & Dr. Michael McCormick (Part 2 of 2 - MUST ATTEND BOTH)  Room 106
   Mini Learning Sessions  
12:30 PM - 1:30 PM   2MSA: Understanding Schools to Watch and Using the Criteria to Identify and Plan Staff Development (DAP) – Bruce Vosburgh Room 207
   2MSB: "Teaming? A Reality or in Name Only?" – RTI, TM, CCC) - Laurie Smith Room 208
   2MSC: "Building a Framework for 21st Century STEM Education" – (ST/ST, SC, PBL, MA, CCC, IT) - Beth Zigmont Room 109
1:45 PM - 2:45 PM   2MSD: "Apps for Ten-Minute Technology Makeovers" – (CC, ASCA, RL, DDI, ELA, IT) - Leighann S. Forbes, Ed.D. Room 207
   2MSE: "Motivating the Reluctant Reader Through Technology" – (RL) - Rob Furman Room 208
   2MSF: "Student Led Advisory Programs" – (AD, YA) - Daniel Tracy Room 109
 3:00 PM - 4:00 PM  2MSG: "Using the Giant Map of Pennsylvania to Teach Spatial Thinking Skills in the Middle Level Classroom" – (SC, SS, SE, CCC) - Kristin Byers Room 207
   2MSH: "Are You Future Ready?" – (IT) - Rob Furman Room 208
   2MSI: "Connecting Math with Our Global Society" – (MA, CCC) - Jesse Minor Room 109
 4:15 PM - 5:15 PM  2MSJ: "Academic Language  for School Success" – (MA, Rd/Wr) - Kimberly Heilshorn Room 207
   2MSK: "Technology" - John Walsh Room 208
   2MSL: "True Team Teaching Capacity" – (TM, Rd/Wr, DAP) - Bob Ceh, Lilia Pries & Stacy Richards Room 109
6:00 PM - 8:30 PM   Conference Welcome, Awards and Dinner President's Hall 
 7:00 PM - 8:00 PM  SK1: Keynote Speaker: "Living It, Loving It and Laughing About It" -Jack Berckemeyer  President's Hall 1 & 2
  8:00 PM - 8:30 PM   Book Signing and Award Photos  

Back to Top

Monday, February 27, 2017

Monday Session Descriptions

Time  Event/Activity

Location 

 6:30 AM - 7:30 AM  Z1: Zumba with Natalie  Dean's Hall
 7:30 AM - 5:00 PM  Registration Desk and Exhibits Open  Registration Desk/Lobby
 8:00 AM - 9:30 AM

MB1: Penn Stater Breakfast Buffet

(Welcome and Agenda Setting for the day)     

President's Hall 
 9:00 AM - 10:00 AM  MS1: "Conscious Connections: The Spark " - Will Wise
 10:00 AM - 10:30 AM  Visit Exhibitors/Vendors & Morning Nutrition Break  Lobby/First & Second Floor Break Areas
10:30 AM - 12:30 PM  Session Three  
   3A: "Conscious Connections: Light the Fire" - Will Wise  Room 204
   3B: "Youth Mental Health First Aid Training" - Stephen Paesani (Part 3 of 4) Must Attend All Four Sessions  Room 105
   3C: "Building Resilience in our Youth" - Marisa Vicere  Room 104
   3D: "Teen Technology Usage Trends and Mental Health Sharing Through Social Media" - Ryan Klingensmith  Room 207
   3E: "Poverty and Trauma: Need to Know Strategies for Enhancing Trauma Sensitivity" - Susan Tarasevich Room 106
   3F: "Supporting Children of Incarcerated Parents" - Jennifer Strasenburgh  Room 107 
10:15 AM  - 11:15 AM   Session Three - Mini Session #1  
 3G1: "Taming the Team" - (TM) - Jack Berckemeyer Room 208
   3H1: "Introduction to Pennsylvania Instructional I & II Certification, Act 48, and other State Certifications for Pre-service and New In-service" Teachers - Dr. Jarrett Chapman Room 203
   3I1: "Youth Court" – (SE, DAP) - Heidi AbiNader, Ira Pataki Room 205
3J1: "STEAM Design" – (ST/ST) - Dan O’Rourke, Matt Henderson Room 108
   3K1: Outside In – (SS, AR, RL, EN, SoC, CCC, IT) - Joan Bianco, Jeannine Anthony Room 206
   3L1: “Let’s Learn”  --A New Take on Enrichment – (CC, TM, DI, EN, CCC) - Lori Hahn, Wendy Gray, Lynn Shultz Room 109
 3M1: "Project Connect: Our One-to-One iPad Rollout" with (AD, FC, IT) – David Lieberman, Dr. Johannah Vanatta Room 202
11:30 AM - 12:30 AM  Session Three - Mini Session #2
 3G2: "Embracing This We Believe as a Path to Student Teaching Su203ccess" – (GM, YA) - Dr. Jason T. Hilton Room 208
   3H2: "Mental Health in the Classroom: A Practical Application" – (YA, SE) - Michael Costill, Mattie Costill Room 203 
   3I2: "Literacy & Technology Integration: Practical Strategies for All Content Areas" – (RL, IT, Rd/Wr) - Sarah Dunn Room 205
   3J2: "Garden Based Learning: Integrating STEAM and Sustainability Through Interactive Learning in the FCS Labs and Beyond"– (ST/ST, SC, CM, DI, H/PE, CCC) - Betsy Ballard, Kimberly Hisler Room 108
   3K2: "We’re All Reading Teachers "– (SC, SS, MA, RL, IT, Rd/Wr) - Patti Duncan Room 202
   3L2: "Igniting the Middle Level: The Power of Educators" – (AD, CM, G) - Joy Rosser Room 109
   3M2: "Keeping Students Actively Engaged in the Mathematics Classroom" – (ST/ST, MA, DI) - Dr. Karen Walker, Mary Baldassarre Room 206
12:30 PM - 1:30 PM  ML: Tailgate Luncheon Buffet: Separate lunch meetings       President's Hall 
PASAP 1 & 2
PAMLE 3 & 4
1:00 PM - 1:30 PM  PASAP Annual Business Meeting President's Hall 1 & 2 
 1:30 PM - 2:30 PM   MS2: "My Story of Recovery" - Jordan Burnham, Minding Your Mind President's Hall 1 & 2 
1:00 PM - 1:30 PM  PAMLE Awards & Table Top Talk  President's Hall 3 & 4  
  1:30 PM - 2:30 PM   PAMLE Breakout Sessions (Participants will choose one of 5 sessions)  
  LMS1 – Table Top DiscussionsRoom 202 
  LMS2 - - Improving student engagement through Genius Hour – (ST/ST, PBL, RL, EN, GM, CCC, IT) – Codie Bender, Abby Maulick, Jon JenkinsRoom 203 
  LMS3 - Social Studies To The Rescue!:  How Primary Sources Can Be Used To Drive Deeper Understanding and Improve PSSA Scores. – (CC, SS, Rd/Wr, SLO) – Josh Thomas, Janice LearRoom 205 
LMS4 - Digital Portfolio: Bringing the Mathematics Classroom Home – (MA, IT) – Joe Pizzica       Room 206 
  LMS5 - HANDS ON- STEM Activities for Middle School Science – (CC, ST/ST, SC, IT) – Rayna Musoleno, Sandie SmithRoom 108 
2:30 PM - 3:00 PM  Visit Exhibitors/Vendors & Afternoon Nutrition Break Lobby/First & Second Floor Break Areas 
3:00 PM - 5:00 PM   Session Four  
   4A: "Suicide Prevention: What is Your Role?" - Dr. Paula McCommons Room 204
   4B: "Youth Mental Health First Aid Training" - Stephen Paesani (Part 4 of 4) Must Attend All Four Sessions Room 105
   4C: "Human Trafficking: Identification and Prevention" - Heather Shnyder, Shea Rhodes and Susan Mathias Room 104
   4D:  "What Children and Siblings Need When a Family Member is in D&A Treatment" - Jessica Kase Room 207
   4E: "Mindset, Grit and Optimism: Promoting Skills that Lead to Academic Tenacity" - Stephanie Colvin-Roy Room 106
   4F: "AEDY 10: Interventions and Transitions" - Dana Klouser & Michelle Nutter Room 107
  4G: "Chocolate and Poverty" - Stacey Spangenburg 
2:45 PM - 3:45 PM   Session Four - Mini Session #1  
   4G1: "Student Engagement and Motivation" – (CM, CCC, TI) - Jack Berckemeyer Room 208
   4H1: "What Controls Whom? Making Time Your Friend or How Balancing My Life Saved My Marriage" – (GM) - Karen Walker Room 203
   4I1: "Student Led Conference: Stepping Away from the Firing Squad" – (SLC) - Kelly Morales, Lanny Blair, Mike Cappella, Sam Wren, Colleen Miller, Kevin Fowler Room 205
   4J1: "Using Data to Inform Tiered Instruction in Math Workshop" – (RTI, MA, TI, DDI) -h Nicole Bridge, Jessica Griffiths, Ashley Jones Room 202
   4K1: "Infusing Technology into the Middle Level Language Arts Classroom" – (ST/ST, PBL, ASCA, ELA, CCC, IT) - Katelyn Bright Room 108
   4L1: "The Multiple Usage of Google Form (observe, student surveys, test/quiz, etc.)" – (FC, ASCA, YA, DDI, G) - Dr. Stephen V. Burnham Room 206
   4M1: "Cultivating Student Leadership that Impacts School Climate" – (ID, YA, DAP) - John Morey, Kelly Truax Room 109
 4:00 PM - 5:00 PM  Session Four - Mini Session #2  
   4G2: "Constructing an Electronic Portfolio using Google Sites" -  (IT, PBL) - Dr. Andrea Peck Room 208
   4H2: "Core Extension: Enrichment, Remediation, & Interdisciplinary Connections" – (AD, DI, EN, CCC, Rd/Wr) - Dr. Robert Salladino, Jr, Donald DiPaulo, Michelle Britton Room 205
   4I2: "Content Area Literacy 2.0:  Why Bother?" – (CC, TM, RL, CCC, Rd/Wr) - Laura Cuorato, Eric VanWyk, Michele Fender Room 203
   4J2: "Collaboration and Common Core: Bringing Braille Readers into the Math Classroom" – (CC, MA, SE) - Alicia Hornberger, Lauren Smith Room 202
   4K2: "Getting Students Excited About Writing" – (ELA, Rd/Wr, DAP) - Brian Kelley Room 108
   4L2: "Formally Introducing the Fab 5+ of Formative Assessment" – (CM, ASCA, DI, DDI, IT) - Renee Owens & Stephanie Hegge Room 206
   4M2: "How to Launch an Effective Advisory Program" – (AD) - Stacey Sola, Michelle Shirey Room 109
5:00 PM - 8:00 PM   Dinner on Your Own  
 8:00 PM - 11:00 PM  MS: Ice Cream Sundae Bar and Dancing with DJ "Gizmo Centric"
*Conference Raffle
**Cash Bar Available
Dean's Hall  

Back To Top 

Tuesday, February 28, 2017

Tuesday Session Descriptions

Time  Event/Activity Location 
 7:30 AM - 12:30 AM  Registration and Exhibits Open  Registration Desk/Lobby
8:00 AM - 9:30 AM  TB: Chef's Pancake Breakfast Buffet President's Hall
8:30 AM - 9:00 AM Vendor/Exhibitor Raffle    President's Hall
  9:00 AM - 10:00 AM  MS3: Education, SAP, Confidentiality and the Law - Erin Gilsbach   President's Hall  
 10:15 AM - 11:15 AM  Session Five  
   5A: "Ask the Attorney: Legal Q & A" - Erin Gilsbach Room 207
   5B: "Addressing Suicide Risks in the LGBTQA Youth Population" - Tyler Titus Room 105
   5C: "The Community, Crisis Response and KCIT" - Michelle Kern Room 104
 5D: "Effective Strategies to Address Immigrant Bullying" - Michelle Nutter Room 204
   5E: "Kids Know Best!" - Andrea Fisher and YSB Youth Room 106
   5F: "ART Training & Social Skill Development" - Shawn Peck Room 107
  5G: "Strategies for a Blended Classroom" (FC, MA, ELA, IT) – Mary Gidas, Lauren Paddick & Ken Schrag Room 208
   5H: "On the Road to Mass Customization & Educating the Whole Child" (TM, DI, GM, DDI) - Deborah Hamilton, Amanda Pomeroy, Christina LaBarron, Wendy Bailey Room 205 
   5I: “The Game of Life” – Mathematics Edition – (PBL, MA, CCC, IT) - Megan McGrath, Anthony Gentile Room 203 
   5J: "Advisory:  Activities to Build Meaningful Connections" (AD) - Hillary Brogan, Jen Spisak Room 206
   5K: "30 Minutes to Achieve Student Success"  (AD, ASCA, RTI, TI, DI, EN, SE, DDI, CCC, G) - Melissa McCauley, Debbie Zanetti Room 202
   5L: "Mental Health:  Breaking Down Barriers in the School Environment" – (ID, YAD, GM, DAP, SE) – Marie Palano, Denise Manganello  Room 108
11:30 AM - 12:30 PM   Session Six  
 6A: "Meeting the Needs of Students: Connecting School and Community Counseling Efforts" - Ryan Korn Room 207
   6B: "Avoiding Transitional Train Wrecks" - Shirley Lyle Room 105
   6C: "Getting Inside the Teenage Brain" - Amelia McGinnis Room 208
 6D: School Assemblies: "Intended Message vs. Message Received" - Ryan Klingensmith Room 204
  6E: "The Faces of Homelessness: A team based approach to identify and support students experiencing a homeless situation. Rethink and Act!- Jasmyne King Room 104
  6F: "Current Drug Trends: The Role of PAYS & CTC" - Stephanie Colvin-Roy & Denise McCann Room 107
 6G: "Team Success: Student Safety Net" (AD, RTI, DI, SoE, G, DAP) - Monica Ziemski, Linda Prah, Jessica Lee, Adam Zunic Room 106
   6H: "Digital Story Telling Through Primary Resources"  (SS, PBL, ASCA, IT) - Larry Dorenkamp, Rick Roth, Rich Texter, Joe Welch Room 205
   6I: "Customizing Learning , Nurturing Potential and Delivering Excellence" – (AD, ID, TM, DI, GM, SoC, DDI, DAP) - Joe DeMar Room 203
 6J: "Unmasking the Multimodal: Project-Based Learning for Middle School Students" – (PBL, ASCS, DI, CCC, IT, Rd/Wr, SLO) - Dr. Katie Monsour , Dr. Nichol Murray, Lauren Madia, Erin Peterson, Mike DaVia Room 206
   6K: "Teaching Technology Through Literacy" – (RL, ELA, CCC, IT, Rd/Wr) - Kelly Cahoon Room 202
   6L: "What Your Students Wish You Knew" – (AD, DAP) - Dave F. Brown, Ed. D.  Room 108
12:30 PM  End of Conference

 

Back To Top

Pennsylvania Association of Student Assistance Professionals
PO Box 165
Titusville, Pennsylvania 16354
Email us: support@pasap.org

Powered by Wild Apricot Membership Software